Bunları içerek daha sağlıklı bir karaciğere sahip olabilirsiniz! Karaciğer temizleyen kürler ve tavsiyeler!

Bunları içerek daha sağlıklı bir karaciğere sahip olabilirsiniz! Karaciğer temizleyen kürler ve tavsiyeler!
Zamanla bozulan karaciğer fonksiyonlarınızı desteklemek için bazı doğal kürler ve yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak daha sağlıklı bir karacğere sahip olabilirsiniz!

Karaciğer temizliği neden önemli?

Alkol, sigara, çevresel etkiler nedeniyle oluşan toksin birikimi sadece karaciğer sağlığını ve fonksiyonunu olumsuz etkilemekle kalmaz, bununla birlikte karaciğer hastalıklarına da neden olabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla karaciğer temizliği yapmak karaciğer sağlığını desteklemenin en etkili yollarından biridir.

Karaciğere zarar veren nedenler?

Yağlı, şekerli, işlenmiş gıdalar, alkol, sigara kullanımı, kimyasal içeren kozmetik ve temizleyiciler, yoğun ilaç ve takviye gıda kullanımı, yeterli su tüketmeme ve düzensiz uyku uzun vadede hem karaciğerimizde hem de tüm vücudumuzda toksin birikimine ve karaciğerin işlevlerinin bozulmasına sebep olur.

İşte karaciğer sağlığını desteklemek için bazı popüler doğal kürler:

Deve Dikeni: Deve dikeni, karaciğer sağlığını desteklemek için kullanılan yaygın bir bitkidir. Deve dikeni tohumlarından yapılan çay veya takviyeler, karaciğerin detoksifikasyon süreçlerini destekleyebilir. Yapılan araştırmalara göre, deve dikeni takviyesi alan karaciğer hastalıklarına sahip kişilerde karaciğer fonksiyonlarında iyileşmeler olduğunu görülmüştür. Bir bardak ılık suya ezdiğiniz deve dikeni tohumlarını 10 dk demledikten sonra günde 1-2 bardak içerek karaciğer temizliğinize önemli oranda destek verirsiniz.

Zencefil: Zencefil, antioksidan özellikleri nedeniyle karaciğer sağlığını desteklemeye yardımcı olabilmektedir. Zencefil çayı veya yemeklere eklenen taze zencefil, karaciğerin detoksifikasyon süreçlerini desteklemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Yarım limonu birkaç dilim zencefille birlikte 1 su bardağı sıcak su ile demleyerek geceleri yatmadan önce içebilirsiniz.

Yeşil Çay: Yeşil çay, antioksidan bileşikler bakımından zengin bir içecektir. Karaciğer sağlığını desteklemek ve karaciğer yağlanmasını azaltmaya yardımcı olmak için düzenli olarak yeşil çay tüketebilirsiniz. Karaciğer hastalıkları ve hepatit risklerini düşürmek için günde 2-3 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.

Zerdeçal: Zerdeçal, karaciğerin detoksifikasyon süreçlerini destekleyen güçlü bir antioksidan olan kurkumin içerir. Yemeklere veya içeceklere zerdeçal ekleyerek karaciğer sağlığını destekleyebilirsiniz. Araştırmalara göre, zerdeçal özü almanın, alkolden kaynaklanmayan bir karaciğer hastalığı olan kişilerde karaciğer hasarı belirteçlerini azalttığını gösteriyor. Ayrıca, bu rahatsızlığı olan kişilerde karaciğerde daha fazla yağ oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu da görülüyor.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi, karaciğer sağlığını destekleyebilecek asetik asit içerir. Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak, elma sirkesini saf kullanmaktan kaçınmalı ve seyreltmelisiniz. Tek yapmanız gereken bir bardak ılık suyun içine bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi eklemek ve bunu yemeklerden önce, günde 2 kez olacak şekilde içmek.

Kırmızı Pancar: Kırmızı pancar, karaciğer sağlığını desteklemeye yardımcı olan antioksidanlar ve doğal detoksifikasyon enzimleri içerir. Kırmızı pancarı çiğ olarak tüketmek veya salatalarda kullanmak faydalı olabilir. İçerisinde A, B, C vitaminler ile demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum ve folik asit ve betalain de bulunan kırmızı pancarı salatalarınızda ve yemeklerinizde bolca kullanarak karaciğer temizliğinize yardımcı olabilirsiniz.

Su: Vücudun hidrasyonu önemlidir ve karaciğer sağlığı için de gereklidir. Yeterli miktarda su içmek, karaciğerin düzgün çalışmasını destekleyebilir ve toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir.

KARACİĞERİ TEMİZLEYEN BESİNLER

Baklagiller ve kuru yemişler karaciğerde bulunan zararlı toksinlerden arındırır.

Yoğurdun hem mideye hem de karaciğere çok fazla faydası vardır ve vücudu da toksinlerden arındırır.

Karnıbahar, brokoli, lahana, brüksel lahanası, tere ve karalahana gibi gıdalar da karaciğerinizde detoks etkisi oluşturur.

Soğan ve sarımsak karaciğerinizi temizlemekle birlikte birçok hastalıktan ve rahatsızlıktan da sizi korur.

Unutmayın, bu kürler ve besinler karaciğer sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir. Ancak kronik bir rahatsızlığınız varsa eğer önleyici veya tedavi edici sağlık sorunlarında profesyonel tıbbi yardım almanız önemlidir.

Son Haberler