Cem Bölükbaşı, Formula 2 sözleşmesini feshetti

Cem Bölükbaşı, Formula 2 sözleşmesini feshetti
Ünlü yarış pilotu Cem Bölükbaşı, Formula 2 takımı Charouz ile olan sözleşmesini karşılıklı şekilde feshetti. Peki ya bu ayrılığın sebebi ne? Cem Bölükbaşı'nın yeni takımı hangisi olacak? İşte detaylar...

Cem Bölükbaşı, Charouz takımı ile yollarını ayırdı. Tüm Türkiye'nin heyecanla takip ettiği yarış pilotu, Formula 2 takımıyla sözleşmesini karşılıklı olarak feshetme kararı aldı.

Motor sporlarına girmek çok da kolay bir şey değil, bugün bir yarışçı olabilmek için sadece yetenek yetmiyor. Özellikle görece küçük takımlarda bir kariyer başlangıcı yapıyorsanız ya büyük bir reklam geliri sağlamanız, ya da büyük bir sponsor desteği getirmeniz gerekiyor. Formula 1'de bile "paralı sürücü" adı verilen ve sponsorluk gücüyle takım bulan çok sayıda isim yer alıyor.

Ülkemizden çıkmış bir Formula 1 pilotu henüz yok, oraya en çok yaklaşan isim ise Cem Bölükbaşı olmuştu. Bölükbaşı, Formula 2 takımlarından Charouz'da kendisine bir koltuk bulmayı başarmıştı. Cem'in bu kategorideki kariyeri ne yazık ki 1 sezon bile sürmedi.

cem-bolukbasi-formula-2-sozlesmesini-feshetti-2.jpg

Cem Bölükbaşı takımından ayrıldı

Formula 2 organizasyonundan yapılan açıklamada, Charouz ile Cem Bölükbaşı'nın karşılıklı anlaşarak milli pilotumuzun sözleşmesini sonlandırdıklarını duyuruldu. Hafta sonu Belçika'da Spa-Francorchamps pistinde yapılacak olan yarışta Bölükbaşı'nın koltuğunda Kolombiyalı pilot Tatiana Calderon yer alacak.

Kimi Raikkonen'in hepi topu 23 yarıştan sonra F1'e girip aykırı tavrıyla herkesi şok etmesinden sonra yeni lisans kuralları getirilmişti. Her ne kadar Formula 2 kariyerinde yaşadığı sıkıntılar ve E-spor geçmişi nedeniyle göz ardı edilse de Bölükbaşı da aslında dikkat çeken bir pilottu.

cem-bolukbasi-formula-2-sozlesmesini-feshetti-3.jpg

Altı yaşında motocross ile spora başlayan Bölükbaşı, daha sonra dört tekerlekli araçlara geçmişti. Karting serilerinde de yer alan milli sporcumuz, Asya Formula 3 ve Euroformula Open'da da yer almıştı. Hatta Euroformula Open'da Budapeşte'de çıktığı ilk yarışta zafere ulaşan Bölükbaşı, o sezon toplamda iki yarış kazanmış ve 7 defa da podyuma çıkmıştı.

Cem Bölükbaşı böylece Formula 2 kariyerini bu sezon için puan alamadan tamamlamış oldu. Takım arkadaşı olan eski Formula 1 şampiyonu Emerson Fittipaldi'nin torunu Enzo Fittipaldi ise 100 puanla şampiyonada 4. sırada yer alıyor. Fittipaldi de geçtiğimiz yılı 20. sırada tamamlamıştı.

Son Haberler