Eklem ağrılarını gidermek için en iyi 6 vitamin tavsiyesi

Eklem ağrılarını gidermek için en iyi 6 vitamin tavsiyesi
Sabah eklem ağrılarıyla mı kalkıyorsunuz? Eklemlerinizin sert ve ağrılıysa yalnız değilsiniz. Milyonlarca kişi şiddetli eklem ağrısı yaşıyor ve doktorlar da bunun kalıcı olduğunu söylüyor. Haberimizde eklem ağrılarına iyi gelecek 6 vitamin tavsiyesine yer verdik.

Kemiklerinize ve eklemlerinizin daha sağlıklı olması için, dengeli beslenmeniz, düzenli egzersiz yapmanız ve ayrıca eklem sağlığına yardımcı olan vitamin ve takviye gıda almanız gerekiyor. Sabahları daha acısız ve ağrısız uyanmanıza yardımcı olabilecek vitamin ve eklem sağlığı takviyelerine değineceğiz.

Kolajen

Kollajen, vücudunuzun yaptığı bir proteindir ve yaşlandıkça daha az kollajene sahip olursunuz. Cildinizi sıkı tutan ve eklemlerinizin sorunsuz çalışmasını sağlayan şey kolajendir. Ancak yaşlandıkça eklemleriniz daha az kolajen üretir ve bu da eklem ağrılarına neden olur. Kolajenin eklemlerinize gerçekten yardımcı olup olmadığı konusunda çok fazla araştırma olmamasına rağmen, kolajen takviyesi almanın büyük ölçüde bunun da zarar vermeyeceği belirtiliyor. Kolajen almak kendinizi daha iyi hissettiriyorsa, o zaman almaya devam edin . Mide rahatsızlığı veya ishal gibi hafif yan etkileri olduğundan dolayı, bu takviyeyi almak genellikle güvenlidir.

Omega-3

Omega-3'ler, iltihabı ve eklem ağrısını hafifletebilen yağ asitleridir. Araştırmalar, bu takviyelerin artritli kişilerde sertliği azalttığı ve ayrıca eklem ağrısına iyi geldiğini göstermiştir. Omega-3'lerin romatoid artritte hastalığın belirtilerini azalttığı" kanıtlanmıştır . Omega-3'leri almak büyük ölçüde güvenlidir ancak mide ekşimesi, mide bulantısı veya ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Halihazırda bir kan sulandırıcı kullanıyorsanız, omega-3 almadan önce doktorunuzla konuşun çünkü ikisini birleştirdiğinizde hafif bir kanama riski oluşabilir.

Glukozamin

Vücudumuz doğal olarak glukozamin üretir. Kıkırdağınızda bulunur ve eklemlerinizin çalışmasına yardımcı olur. Bir glukozamin takviyesinin, osteoartrit veya romatoid artritin neden olduğu ağrının bir kısmını azalttığı ve artrite yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Vücutta doğal olarak bulunan bir madde olduğu için, dışardan alınması güvenli kabul edilir. Mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi yan etkilere neden olma potansiyeline sahiptir ve genellikle kabuklu deniz hayvanlarından yapıldığı için alerjiniz varsa bundan kaçınılmalıdır. Kan sulandırıcılarla kanama sorunlarına neden olabilecek etkileşim riski de vardır.

D vitamini

D vitamininin kemik sağlığını desteklediği biliniyor, bu nedenle bazıları D vitamini takviyesinin eklem sağlığına yardımcı olmada yararlı olabileceğine inanıyor. D vitamini takviyesi almanın artrit ağrısına ve iltihaplanmaya yardımcı olabileceğini öne süren bazı araştırmalar da var. Ancak net bilgiler yok. Ağrılarınızı azaltmada ek yardımcı olabilir.

D vitamini vücut için harika bir kaynaktır ve dişlerinize de yardımcı olan kalsiyumu tutmanıza yardımcı olur! Bununla birlikte, rutininize bir D vitamini takviyesi eklerken dikkatli olun, çünkü bu vitaminin yüksek seviyeleri birkaç ilaçla etkileşime girebilir. En önemlisi, sizi hiperkalsemi 8kalsiyum seviyesinin yükselmesi) riskine sokabilir. Lanoxin içerikli ilaçlar kullanıyorsanız eğer yüksek D vitamini kullanırken dikkatli olun ve doktorunuzdan bilgi alın.

Kondroitin

Kondroitin vücudunuzdaki kıkırdakta bulunur. Bu nedenle eklem sağlığını artırmada faydalı olduğuna inanılıyor. Kondroitin üzerine yapılan araştırmaların büyük ölçüde kesin olmayan sonuçları var. Ancak yine de eklem sağlığına yardımcı olabilecek bir ek takviye olarak kabul ediliyor. Genellikle güvenli bir ek takviye olarak görülür. Ancak, Warfarin gibi kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir ve sizi kanama riskine sokabilir. Kondroitin kullanırken aldığınız ilaçlara dikkat edin.

E vitamini

İnsanlar genellikle bağışıklık sistemlerini desteklemek için E vitaminine yönelir. Çünkü bu vitamin bir antioksidandır. Bununla birlikte, E vitamininin osteoartritin ilerlemesini nasıl yavaşlatabileceğine ve yeni kıkırdak hücrelerinin büyümesini nasıl destekleyebileceğine dair bazı araştırmalar var. Bu araştırmaların çoğu yeterli değil ve daha fazla çalışma gerekiyor. İyi görüş ve beyin sağlığını da desteklediği için E vitamini almak iyi bir takviyedir. Sadece kan sulandırıcılarla etkileşime girebileceğini ve sizi kanama riskine sokabileceğini unutmayın.

Eklem sağlığı için takviye almanın riskleri

Çoğu takviye, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminler olduğundan, insanların alması için genellikle güvenli olduğu kabul edilir. Takviye alırken farklı ilaçlar kullanıyorsanız, takviyeleri almaya başlamadan önce her zaman araştırma yapmalısınız. Bunlar vitamin olsa da birçoğu reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu da sizin için hayati riskler oluşturabilir. Öncesinde araştırma yapmanız gerekmektedir.

Bu takviyeleri almadan önce doktorunuzamutlaka danışın. Çünkü onlar hangi takviyelerin sizin için en iyi sonucu verebileceğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, almaya başlamadan önce doktorunuzla mutlaka görüşün.

Bu makalede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır ve sağlık veya tıbbi tavsiye değildir. Takviye vitamin almadan önce bir hekime veya nitelikli bir sağlık kuruluşuna danışın.

Son Haberler