Saç dökülmesiyle başı dertte olanlara müjde! O vitamin eksikliğinden dökülüyormuş

Saç dökülmesiyle başı dertte olanlara müjde! O vitamin eksikliğinden dökülüyormuş
Hormonal ve beslenme faktörleri, kimyasal ürünlere maruz kalması, genetik yatkınlık, sistemik hastalık, saç dökülmesi, ilaçlar, psikolojik stres gibi sebeplerden dolayı saçlarımız dökülebilir. Saçlarının dökülmesinden şikayetçi olanlar için muhteşem ve pratik yöntemleri bir araya topladık. İşte detaylar...

Saç dökülmesi kadın-erkek, genç-yaşlı herkesin kâbusu olabilir. Sağlıklı, gür ve parlak saçlar hem görsel hem de psikolojik açıdan önemlidir. Saçlarım dökülmesin ya da dökülmesi dursun istiyorsanız bu yöntemleri not etmeyi unutmayın. Detaylar haberimizde…

banka

AVUÇ AVUÇ DÖKÜLEN SAÇLARINIZI GERİ KAZANDIRIYOR! A,C,D VE K VİTAMİNLERİYLE SAÇLARINIZI NEME DOYURUYOR

Biotin, A vitamini ve C vitamini saç ve cilt sağlığına iyi gelir. Süt ve süt ürünlerinde bolca bulunan A vitamini saçı güçlendirir. İşte saçlarınızı sağlıklı tutmak için bazı ipuçları. ...

GÜNDE NE KADAR A VİTAMİNİ ALMALISINIZ?

Mayısoclinic.org'a göre önerilen A vitamini miktarı erkekler için günde 0,9 mg, kadınlar için günde 0,7 mg'dır.

A VİTAMİNİ YÖNÜNDEN ZENGİN BESİNLER:

Süt ve süt ürünleri iyi A vitamini kaynaklarıdır. USDA verilerine göre bir bardak tam yağlı süt 112 mcg A vitamini içerir.

banka

 BİOTİN

Biotin, vücuttaki hücrelerin büyümesini destekleyen bir B vitaminidir (B7 vitamini). Düşük biotin seviyeleri saç dökülmesine ve diğer cilt ve saç sorunlarına yol açabilir.

Skin Appendage Discord dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 18 kişi (denek) saç ve tırnaklarındaki değişiklikler için biotin kullandığını bildirdi. Tüm vakalarda, biyotin takviyesi alanlar, besinleri aldıktan sonra klinik iyileşme kanıtı gösterdi. Çalışma ayrıca biotinin protein sentezini desteklediğini, vücuttaki keratin üretimini daha da artırdığını ve saç tellerini güçlendirdiğini buldu.

banka

GÜNDE NE KADAR BİOTİN ALMALISINIZ?

Mayısoclinic.org'a göre, önerilen günlük biotin dozu yetişkinler ve ergenler için günde 30 ila 100 mikrogram ve çocuklar için günde 25 mikrogramdır.

Biotin Açısından Zengin Besinler (B7 Vitamini):

Biotin alabileceğiniz günlük yiyeceklerden biri de muzdur. USDA'ya göre küçük bir muz yaklaşık 0,2 μg biyotin içerir. Muzu sade yiyebilir veya kahvaltıda lezzetli muzlu shake yapabilirsiniz.

C VİTAMİNİ

C vitamini, günlük gıdalarımızın çoğunda doğal olarak bulunan bir askorbik asit şeklidir. C vitamininin, toksinlerin yok edilmesine yardımcı olan, hücrelerde oksijen ve kan akışını destekleyen ve ayrıca kollajen üretimini destekleyen güçlü bir antioksidan olduğu düşünülmektedir.

Bilmeyenler için kolajen saç yapısının önemli bir parçasıdır. Vücudun keratin (saç büyümesi için protein) oluşturmak için ihtiyaç duyduğu amino asitler açısından zengindir. Rupali Dutta, "Ayrıca, demir emilimi ve aneminin önlenmesi için C vitamini gereklidir" diyor.

banka

GÜNDE NE KADAR C VİTAMİNİ ALMALISINIZ?

Mayısoclinic.org'a göre, kadınlar için önerilen C vitamini alımı günlük 75 mg iken, erkekler günde 19 mg C vitamini tüketmelidir.

C VİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER:

Limon en iyi C vitamini kaynaklarından biri olarak kabul edilir. USDA'ya göre, bir limon, önerilen günlük alımın Q'su olan yaklaşık 31 mg C vitamini sağlar. Tam etkinin tadını çıkarmak için salatanıza limon suyu sıkın. Güne bir bardak limonlu su ile de başlayabilirsiniz.

D VİTAMİNİ

Yağda eriyen bir başka vitamin de hücre büyümesinde ve eski ve yeni saç köklerinin uyarılmasında önemli rol oynar. Journal of Dermatology'de çevrimiçi yayınlanan bir araştırmaya göre, vücuttaki D vitamini eksikliği yeni saç büyümesini engelleyebilir.

banka

D vitamini eksikliği de alopesi ile ilişkilidir. Skin Pharmacology and Physiologydergisinde yayınlanan bir başka çalışma, düşük serum ferritin ve D vitamini düzeylerinin, özellikle kadınlarda saç dökülmesi ile ilişkili olduğunu söyledi. Bu nedenle eksiklikleri gidermek ve saç problemlerini tedavi etmek için D vitamini takviyesi almak önemlidir.

Son Haberler